Gru

19

Kredyt czy wynajem?

Opublikowane przez — Kategoria blog

Kupić mieszkanie na kredyt, czy zdecydować się na wynajem? To dylemat, przed którym staje prawie każda młoda para w Polsce. Deweloperzy bardzo często kusza hasłem: „zostań właścicielem i zabezpiecz się na przyszłość zamiast wynajmować”. Perspektywa budowania majątku osobistego, a nie wspieranie innego właściciela i w efekcie wyrzucania pieniędzy w błoto wydają się rozstrzygać sprawę. Sytuacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana.

Wolność czy własność?

Posiadanie własnego mieszkania i samochodu jest ciągle wyznacznikiem statusu w naszym kraju. W krajach postkomunistycznych ciągle to stan posiadania a nie rozwój zawodowy i osobisty wyznaczają człowieka sukcesu. Zwolennicy kupowania na kredyt bardzo często argumentują, że raty narzucane przez bank są porównywalne do kosztów wynajmu, z tą różnicą, że konsekwentne spłacanie rat sprawi, że w końcu uzyskamy własne M., a ciągłe wynajmowanie doprowadzi do tego, że na koniec zostaniemy z niczym. Dodatkowo jest szansa, że ceny nieruchomości pójdą w górę i okaże się że nasze mieszkanie było również całkiem niezłą inwestycją. To bardzo mocne argumenty. Czy w takim razie wynajem mieszkania nie posiada żadnych istotnych zalet?

Największym minusem zakupu mieszkania na kredyt jest przywiązanie się do określonego miejsca na ziemi. Oczywiście są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu, jednak praktyka pokazuje, że na kredyt decydują się często ludzie młodzi i bezdzietni, których kariera zawodowa jest nieustabilizowana. Bardzo często w ten sposób zaprzepaszczają swoje szanse na dużo lepszą pracę, a co za tym idzie większe dochody.

Własność często droższa niż wynajem?

Należy pamiętać o tym, że oprócz utraconych korzyści z tytułu przywiązania do określonego miasta czy dzielnicy, nasze własne lokum będzie generowało dodatkowe koszty. Nie chodzi tu o te związane z czynszem czy opłatami za media, bo te będziemy ponosić nawet kiedy zdecydujemy się na wynajem. Natomiast bardzo często pomija się w kalkulacjach kwestię remontów. Decydując się na własne M. musimy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia co kilka lat dosyć kosztownych remontów, których wartość może sięgać nawet 30 tys. złotych. Kiedy decydujemy się na wynajem, obowiązek napraw jest zazwyczaj ograniczony do wysokości wpłaconej przez nas kaucji.

Wolność Tomku w swoim domku?

Osobną kwestią są konflikty i personalne cechy wynajmującego. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy właściciel podczas podpisywania umowy najmu zataja pewne istotne informacje, które w istotny sposób wpływają na komfort mieszkania. Dodatkowo może okazać się, że najemca w trosce o swoją własność będzie nas nachodził lub w inny sposób zmuszał do podporządkowania się wyznaczonym przez niego regułom. Nieco droższym, ale zdecydowanie pewniejszym sposobem jest najem lokum od agencji nieruchomości. Biura nieruchomości takie jak Extra Invest posiadają wieloletnie doświadczenie na rynku, które gwarantuje rzetelność i wysoką jakość świadczonej usługi.

Sprawdź mieszkania na sprzedaż w Szczecinie z Extra Invest.

Brak tagów

ilość wszystkich wyświetleń: 1580, dzisiaj: 1

  

Zostaw odpowiedź

Z Bloga

Raklama