Mar

27

Róża wiecznie żywa

Opublikowane przez — Kategoria blog

Znaczenie barw kwiatów i ich symbolika są tak różnorodne na świecie, jak różnorodne są tradycje i kultury różnych narodów. Czy rzeczywiście znamy i kierujemy się symboliką kwiatów i ich kolorów ofiarowując je innym?

Dzięki kolorom możemy wyrażać swoje uczucia, intencje, zamierzenia. Barwy uosabiają gorące uczucia miłości, nadziei, zazdrości, smutku, fascynacji.  

Najwięcej znaczeń symbolicznych od zarania wieków przypisywano prawdopodobnie różom.

To one głównie były pośrednikiem w wyrażaniu miłości, uznania, a przede wszystkim oczekiwań. Nie tylko kolor płatków niesie jakieś przesłanie, róże
i liście także mają swoją symbolikę. Liście oznaczają nadzieję, kolce natomiast pewne niebezpieczeństwo.

W czasach starożytnych zarówno w Grecji, jak i w Rzymie boginie miłości Afrodyta i Wenus wybrały różę na swoje atrybuty. Róża niewątpliwie wiąże się z dyskrecją.
O czymś co zostało powiedziane w tajemnicy świadczy aforyzm sub rosa dictum – w dosłownym tłumaczeniu powiedziane pod różą.

W czasach średniowiecznych natomiast Maryi matce Jezusa składano róże jako dowód miłości i oddania. W średniowieczu otaczano róże szklanymi kulami, bo to by w ogrodach odstraszały ptaki, poprzez odbijające się w nich światło.

Dziś korzystamy z tej formy na co dzień. Dzięki rosebelle, która umieściła różę w mieniącym się diamencie, możemy podziwiać jej piękno w domowym zaciszu.

Dziś także intuicyjnie wybieramy kwiaty w odpowiednich kolorach, kierując się przy tym bardziej zmysłem estetycznym i naszym upodobaniem, czy preferencje odbiorcy, niż rzeczywiście ich symboliką w historycznym znaczeniu. Nie mniej warto przypomnieć sobie co oznaczają kolory róż.        

Czerwona róża kojarzy się niewątpliwie z intensywnymi emocjami, takimi jak namiętność, czy miłość. Szczególnie róże purpurowe wyrażające pożądanie.
Biały kolor róż symbolizuje niewinność, czystość. Białe róże często wykorzystywane były do bukietów ślubnych. Żółty słoneczny kolor róż niesie ze sobą energię do życia, natomiast jaskrawo czy cytrynowożółty przypisywany jest zazdrości i zdradzie. Neutralny kolor zielony jest kolorem ziemi oraz życia. Kolor nadziei i rozważań reprezentuje przede wszystkim płodność i nieśmiertelność.

Od zawsze niebieska barwa utożsamiana jest z niewinnością, są kultury, dla których niebieska róża jest symbolem osiągnięcia niemożliwego, lub samo dążenie do dotarcia do nieskończoności. Niebieska róża przez brak delfinidyny nie występuje w naturze. To dlatego niesie ze sobą przesłanie wyjątkowości i niepowtarzalności.

Odcienie różu przeznaczone są dla tych, którym chcemy wyrazić siłę naszej przyjaźni, oddania, szacunku, a także poinformować o naszej autentycznej sympatii.

Pomimo różnorodności symboliki róż, niekoniecznie ma to teraz dla nas ogromne znaczenie. Jednak gdzieś podświadomie kierujemy się w wyborze. Najważniejsze, kiedy nasze intencje są szczere.

Obdarowywanie kwiatami daje dużo radości i satysfakcji obydwu stronom, szczególnie kiedy w naszym otoczeniu zagoszczą wiecznie żywe róże.

Brak tagów

ilość wszystkich wyświetleń: 1830, dzisiaj: 1

  

Z Bloga

Raklama